Uzyskaj dostep do wszystkich treści!

Zaloguj się Nawiąż współpracęOświadczenia, Wyroki

Tu wykonasz badanie techniczne

Pojazdy

Wyposażanie skp

Wyposażenie warsztatów i ASO

Szkolenia

Prawo

Projekty aktów prawnych

Serwis informacyjny

Zasady techniki prawodawczej

 

STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW KOMUNIKACJI RP

Polish Association of Engineers & Technicians of Transportation

ODDZIAŁ W KROŚNIE

38-400 Krosno, ul. Lewakowskiego 53    Tel./fax 13/432-30-12

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    www.klubdiagnosty.pl

Konto Bankowe: PKO BP S.A. O/Krosno Nr 94 1020 2964 0000 6702 0065 9177

REGON: 370018453         NIP: 684-10-59-472


 

 

Krosno, dnia 04.11.2014 r.

 

INFORMACJA DLA WŁAŚCICIELI KOMISÓW SAMOCHODOWYCH

ORAZ OSÓB SPROWADZAJĄCYCH POJAZDY Z ZAGRANICY

 

 

Informujemy, że w czerwcu 2014 r. uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygnatura akt III SA/Łd 1196/13). WSA wskazał, że: "W sytuacji natomiast, gdy pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy na terenie kraju i przemieszczony został np. na lawecie jako pojazd wyrejestrowany, bez ważnych tablic rejestracyjnych, to pierwszą czynnością związaną z rejestracją tego pojazdu na terenie kraju powinno być przeprowadzenie badania technicznego, które umożliwi dopuszczenie takiego pojazdu do ruchu. W takim przypadku, w czasie okresowego badania technicznego, diagnosta nie sprawdza stanu tablic rejestracyjnych, skoro pojazd nie ma obowiązku ich posiadania, a sam brak tablic nie może skutkować negatywnym wynikiem badania. Zdaniem Sądu "Trudno bowiem dopatrzeć się racjonalności w czasowym dopuszczeniu do ruchu pojazdu, który przed czasową rejestracją nie został poddany badaniu technicznemu, a zatem nie ma pewności, czy jego udział w ruchu drogowym nie zagraża bezpieczeństwu.

Reasumując, tymczasowe tablice rejestracyjne wydawane przez urzędy za opłatą nie są konieczne przy przeprowadzaniu badania technicznego pojazdu w sytuacji, gdy pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy na terenie kraju i przemieszczony został np. na lawecie jako pojazd wyrejestrowany i nieoznaczony tablicami rejestracyjnymi. Tymczasowe tablice rejestracyjne wydawane wyłącznie w celu przedstawienia pojazdu na okresowe badanie techniczne przeprowadzane po raz pierwszy przed pierwszą rejestracją pojazdu w Rzeczpospolitej Polskiej, stanowią jedynie zbędny koszt. 

 

 


Pobierz PDF